понеділок, квітня 13, 2020

Сірий журавель

                                             Журавель сірий (Grus grus)



1.Систематичне положення:


Ряд: Журавлеподібні (Gruiformes)
Вид: Журавель сірий (Grus grus)

2. Екологічна група
Птахи боліт. Гніздовий , перелітний вид. На Україні зустрічається на Поліссі, іноді в заболочених долинах річок Лівобережного лісостепу.

3. Пристосування  
Раціон сірого журавля переважно становить рослинна їжа: брусниця, журавлина, листя і стебла трав. Однак птах охоче ласує і молюсками, комахами, жабами.

4. Гніздовий період
Гніздо птаха складається з утрамбованого очерету і моху.  Моногами, пари постійні. У кладці 1-2 яйця. Батьки насиджують кладку поперемінно протягом 28-30 діб. Пташенята вилупляються неодночасно. Обсохши в гнізді, перше пташеня разом з батьком покидає гніздо і більше в нього не повертається. Після вилуплення другого пташеняти самка разом з ним приєднується до самця та першого пташеняти. Незважаючи на те, що між пташенятами немає агресивних відносин, виживає найчастіше тільки одне з них. Пташенята  виводкового типу і вже вільно бігають і плавають через 24 години після народження.  
5. Цікаві факти
  • Сірі журавлі відомі своїми „танцями". Птахи стрибають, розвернувши крила, кланяються, бігають зигзагом, прогулюються „гусячим кроком" (при цьому вони високо піднімають ноги). Вони притупують ногами, піднімають із землі пір'я, камінчики або травинки і підкидають їх у повітря. Учені з'ясували, що всі ці рухи не мають жодного відношення до шлюбного ритуалу. Всі журавлі (а не тільки сірі) проробляють їх протягом усього року. За спостереженнями, особливо часто „танцюють" молоді птахи. Припускають, що цими рухами журавлі виражають і найвищий ступінь неспокою, і задоволення.
  • Сірим журавлям належить рекорд висоти польота. Вони перелітають Гімалаї на висоті майже 10 км.
  • Включено до Червоної книги України. В Україні охороняється в Поліському природному заповіднику, де гніздиться близько 20 пар.
  • 10 вересня наша планета відзначає Всесвітній день журавля. Перші предки цих красивих птахів з'явилися ще за часів динозаврів, близько 40-60 мільйонів років тому.

Немає коментарів:

Дописати коментар